Visuomenės sveikatos biuro sveikatos stiprinimo specialistai primena, kad rugpjūčio 1–7 dienomis minima Pasaulinė kūdikių maitinimo krūtimi savaitė. Kartą per mėnesį Šiaulių miesto visuomenės sveikatos biure būsimosioms mamoms rengiamas užsiėmimas apie natūralų maitinimą. Patyrusi specialistė suteikia pagrindinių žinių apie žindymo svarbą ir techniką bei atsako į visus klausytojams kylančius klausimus.

Motinos pienas – didžiulė vertybė
Žindymo privalumus pirmiausia nulemia nepakartojama motinos pieno sudėtis. Motinos piene yra: apsauginių faktorių – imunoglobulinų, baltųjų kraujo kūnelių, oligosacharidų, ir daug kitų biologiškai aktyvių faktorių. Taip pat brandinančių – augimo faktorių ir kitų. Piene gausu ir kompensuojančių faktorių – virškinimo fermentų, hormonų. Yra ir mitybos faktorių: riebalų, baltymų, angliavandenių, vitaminų, mineralų.

Biopsichologinis faktorius – kūdikiui žindant stimuliuojami motinos hormonai oksitocinas ir prolaktinas, kurie formuoja biologinį motinystės pagrindą: kantrumą, toleranciją, pasitenkinimą savo kūdikiu, meilę, švelnumą. Taip pat dėl šių hormonų motinos apsaugomos ir nuo daugelio ligų vėlesniame amžiuje.

Kaip teigia sveikatos specialistai, kūdikis gali sėkmingai vystytis ir dirbtinai jį maitinant, tačiau tam reikia dar daugiau žinių ir sąmoningų motinos pastangų. Mažyliui labai svarbu ilgas ir artimas kontaktas su motina (kūnas prie kūno), akių ryšys ir neišblaškytas motinos dėmesys. Taip ugdomas saugus mažojo žmogaus prieraišumas.

Pirmas 2–5 dienas po gimdymo krūtyse gaminsis priešpienis, kuriame mažai mitybinių, bet ypač gausu apsauginių, augimo faktorių ir vitaminų. Nuo 2–5 dienos iki 10 dienos gaminsis pereinamasis pienas, turtingas riebiųjų rūgščių, ypač svarbių nervų sistemos raidai. Brandus pienas atsiranda nuo 10 paros ir tokios sudėties išlieka visą žindymo laikotarpį. Šiame piene yra visi apsauginiai ir brandinantys faktoriai. Mitybiniai pieno komponentai gerokai praskiesti didesniu vandens kiekiu. Pienas, kuris gaminsis atjunkymo laikotarpiu, t. y. antraisiais, trečiaisiais gyvenimo metais, vėl panašus į priešpienį. Jame dominuoja apsauginiai imuniniai faktoriai. Atjunkymo laikotarpis prasideda nuo papildomo maisto davimo dienos ir trunka, iki kūdikis atsisako krūties pats. Jūsų vaikelis turėtų būti krūties atsisakymo iniciatorius.

Visais atvejais pienas išlieka nepriekaištingos sudėties ir yra pats tinkamiausias maistas jūsų kūdikiui.

Žindymas saugo moters sveikatą
Kaip teigia Šiaulių miesto visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Asta Ivoškienė, žindymas saugo moters sveikatą – padeda gimdai grįžti į pirmykštį dydį, mažina kraujavimo tikimybę ir saugo nuo anemijos, mažina kiaušidžių ir krūtų vėžio galimybę, padeda optimaliai reguliuoti tarpus tarp nėštumų, mažina senatvėje osteoporozės ir šlaunikaulio kaklelio lūžių tikimybę. Diabetu sergančioms moterims žindymo laikotarpiu sumažėja insulino poreikis, sumažėja ar išnyksta migreniniai galvos skausmai.
Tačiau, kad maitindama mama nejaustų diskomforto, būtina taisyklingai maitinti savo kūdikį. Pagrindinė maitinimo krūtimi taisyklė – kūdikį maitinti pagal jo poreikius. Kiekvienas kūdikis pirmaisiais mėnesiais turi savo maitinimosi ritmą. Naujagimis, ypač pirmomis gyvenimo dienomis, iščiulpia pieno nedaug, todėl dažnai nori valgyti. Taip ir reikia maitinti – 8-12 kartų per parą, be nakties pertraukos.

Kūdikiui augant, maitinimų dažnis palaipsniui retėja iki 6-7 kartų per parą. Maitinti naktį svarbu yra todėl, kad pienas tada kaloringesnis. Be to, nuolat ištuštinant krūtį, skatinamas pieno susidarymas.

Pieno tiek, kiek jo reikia vaikui
Dažnai maitinant krūtimi pirmomis naujagimio savaitėmis, susidaro reikiamas pieno kiekis.

Mamoms patariama nepradėti nutraukinėti pieno ir nemaitinti kūdikio iš buteliuko. Nes tiktai čiulpiant krūtį, perduodama tiksli informacija apie reikiamą vaikui pieno kiekį. Kuo dažniau ir stipriau kūdikis čiulpia krūtį, tuo daugiau pieno pasigamina. Dažniausiai motinos nutraukia pieną norėdamos sužinoti, ar pakankamai jo yra, ar jis „tinkamos“ kokybės.

Motinos pienas nebūna nei per liesas, nei per riebus. Jis visada tinkamas kūdikiui, o reikiamą jo kiekį mažylis iščiulpia pats, jei tik yra taisyklingai žindomas. Jei kūdikis gerai čiulpia, o motina turi pakankamai pieno, iki 4-6 mėn. jam nereikia kitokio maisto. Maitinamas krūtimi vaikas ne tik pavalgo, bet ir atsigeria, todėl tarp maitinimų nereikia duoti jokių skysčių (saldaus vandens, gliukozės, arbatų, sulčių). Maitinant naujagimį dar ir iš buteliuko, dažniausiai sumažėja arba visiškai išnyksta motinos pienas. Taip atsitinka todėl, kad maitinamas iš buteliuko kūdikis atpranta taisyklingai čiulpti krūtį. Be to, papildomai pamaitintas ar pagirdytas, jis nespėja išalkti. Dėl šių priežasčių kūdikis mažiau iščiulpia pieno, jo krūtyse lieka daugiau, todėl ir gaminasi mažiau.

Jei kūdikiui vis dėlto reikia ką nors sugirdyti, duokite gerti arbatiniu šaukšteliu.

Kiekvieną kartą vaikas gali iščiulpti skirtingą pieno kiekį. Jei sykį jis suvalgys mažiau, tai greičiau mamai primins apie kitą maitinimą.

Maitinant krūtimi nereikia duoti jokių čiulptukų, žindukų. Žįsdamas motinos pieną kūdikis ne tik pavalgo, atsigeria, bet ir patenkina savo čiulpimo poreikį. Todėl kiekvieną kartą pavalgiusiam kūdikiui leiskite dar pažįsti krūtį 3-5 minutes.

Maitinant krūtimi mamai patartina vengti neigiamų emocijų. Pieno susidarymą ir išsiskyrimą reguliuoja nervų sistema, todėl nervinė įtampa, baimė, nuovargis, nerimastingumas gali sutrikdyti pieno tekėjimo refleksą, kuris atsiranda savaime kūdikiui pradėjus čiulpti krūtį. Jeigu šis refleksas stiprus, maitinant iš vienos krūties, pienas išsiskiria ir iš kitos. Neigiamos emocijos slopina pieno tekėjimo refleksą, todėl nors kūdikis ir čiulpia pienas lieka krūtyje.

Svarbus noras maitinti kūdikį savo pienu, įsitikinimas, kad moteris gali ir sugeba tai daryti, padeda ilgai ir sėkmingai maitinti krūtimi.

„Rugpjūčio 18 d. 14.00 val. Šiaulių miesto visuomenės sveikatos biure (Varpo g. 9, III a. salė) kviečiamos visos besilaukiančios mamos į nemokamą paskaitą, kurią organizuojanti natūralaus maitinimo specialistė Natalja Bartkevičienė suteiks būsimoms mamoms pagrindinių žinių bei atsakys į dažniausiai kylančius klausimus apie žindymą“, – praneša A. Ivoškienė.

Į viršų