Lietuvos kosmoso technologijų startuolis „NanoAvionics“, paleidęs vieną pirmųjų lietuviškų palydovų „LituanicaSAT-1“ bei baigiantis kurti antrąjį, taikosi į 2,5 milijono eurų investiciją iš ES mokslinių tyrimų ir inovacijų finansavimo programos „Horizontas 2020“. Įgyvendinus planus lietuviai taps pirmieji pasaulyje, savo kuriamą sistemą panaudoję nanopalydovuose.

Sieks 50 kartų didesnio finansavimo
„NanoAvionikcs“ yra Vilniaus universiteto startuolis ir „NanoAvionika“ kaip komercinė kompanija komercializuoja mokslinius pasiekimus, kuriuos atlieka universitete.

Tad pripažinta kaip viena iš inovatyviausių Europos startuolių įmonė pirmajame programos „Horizontas 2020“ etape už 50 tūkstančių eurų pirminę finansinę paramą iš Europos Komisijos (EK) rengia detalų produkto verslo planą, kuris garantuotų 50 kartų didesnį finansavimą jo įgyvendinimui ir kuriamo produkto realizavimui rinkoje.

„Mes praėjome pirmąjį  programos „Horizontas 2020“ etapą, o tai reiškia, kad mūsų verslo idėja, mūsų produktas, kuris yra skirtas mažųjų palydovų rinkai, buvo įvertintas pasauliniu mastu.

Iš 48 paraiškų, pateiktų kosmoso pramonei skirtiems produktams vystyti per pirmąjį šių metų ketvirtį, patekome tarp keturių projektų, gavusių lėšų tolesniam įgyvendinimui. Kasmet finansuojama vos 16-os įmonių produkto idėjų. Toks tarptautinis pripažinimas mums kaip kompanijai, kaip startuoliui ir, žinoma, kaip universitetui, yra didelis įvertinimas. Tai didina mūsų ambicijas ir suteikia daugiau galimybių toliau tęsti kosmoso technologijų vystymą ir garsinti šalies vardą pasauliniu mastu“, –  „Šiaulių naujienoms“ sakė „NanoAvionika“ direktorius Vytenis Buzas.

Paleis antrąjį palydovą
Pradinės finansinės paramos su galimybe užsitikrinti tolesnį finansavimą „NanoAvionika“ sulaukė už šiuo metu kuriamą miniatiūrizuotą raketinės traukos sistemą, kuri veiktų netoksiško vienkomponenčio kuro pagrindu. Pasaulyje tokio tipo kuro nanopalydovuose dar niekas nėra panaudojęs – lietuviai taptų pirmieji tai padarę 2016 metų pabaigoje paleisdami „LituanicaSAT-2“ palydovą.

„Kartu su Vilniaus universitetu taip pat dirbame kurdami antrąjį palydovą „LituanicaSAT-2“.

Iš tikrųjų šio projekto metu bus išbandomas raketinės sistemos prototipas. Čia bus atliekami kaip ir moksliniai tyrimai, bet tuo pačiu metu išbandoma ir ankstyvoji tos traukos sistemos, to variklio, kurį vėliau komercializuosime, versija“, – sakė V. Buzas.

Antrasis programos „Horizontas 2020“ finansavimo etapas skirtas verslo plano įgyvendinimui – įmonės sukurta sistema, įgijus 2,5 milijono eurų investiciją, būtų baigta kurti ir žengtų į tarptautinę rinką. „Gavę finansavimą pinigus panaudotume galutiniam produkto sukūrimui ir masinei jo gamybai. Mūsų produktas – sistema, skirta mažųjų palydovų orbitiniam manevravimui. Kitaip tiriant, miniatiūrizuotas raketinis variklis, skirtas mažiesiems palydovams. O ar gausime finansinę paramą, paaiškės jau šių metų pabaigoje. Visas šis procesas gana ilgas, vien pirmojo etapo įgyvendinimui skirti šeši mėnesiai“, – kalbėjo V. Buzas.

Sukurtų intelektualias darbo vietas
Pasak V. Buzo, šis tarptautinis pripažinimas ir galimybė toliau plėtoti verslo idėją reikšminga ne tik kompanijai, universitetui, bet ir Lietuvai.

„Tai yra visiškai nauja Lietuvoje vystoma pramonės sritis, visiškai naujos darbo vietos. Iš tiesų tarp tam tikrų inžinerinės pramonės sričių būtent kosminės technologijos yra vienos sudėtingiausių, reikalaujančios daugiausiai intelektinio indėlio. Tad mes turime puikią galimybę sukurti geras, intelektualias bei perspektyvias darbo vietas. Tiesiog žmonėms, kurie nori dirbti panašiose srityse, susijusiose su kosmosu, nereikės važiuoti į užsienį ieškoti darbo. Jie galės realizuoti save čia – namuose, Lietuvoje“, – apie galimybę sukurti naujas darbo vietas užsiminė V. Buzas.

ES mokslinių tyrimų ir inovacijų programa „Horizontas 2020“ 2014–2020 metais inovacijų, kosmoso, nanotechnologijų ir kitiems tyrimams išdalys beveik 80 milijardų eurų paramos. Šia programa siekiama prisidėti prie naujų mokslo perversmų, atradimų ir pasaulinio lygio naujovių, idėjų iš laboratorijų perkėlimo į rinką.

03 12 2016 39

Lietuviai baigiantys kurti „LituanicaSAT-2“ palydovą, taikosi į 2,5 milijono eurų paramą.
Asmeninio archyvo nuotr.

Į viršų